Zrębki są drobnymi kawałkami drewna, uzyskanymi w procesie rozdrobnienia drewna za pomocą rębarek lub rozdrabniarek. Wykorzystywane przede wszystkim są jako gotowe paliwo bądź surowiec do produkcji pelletów oraz brykietów. Zrębki mają jednak również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, choć często niedoceniane.

Stosowanie zrębki do ściółkowania ogrodu sprawia, że gleba staje się bardziej urodzajna, gdyż:

  • chroni przed zachwaszczeniem,
  • utrzymuje stałą temperaturę podłoża – latem ochładzając, a zimą ogrzewając,
  • ogranicza nadmierną utratę wody z gleby,
  • sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, takich jak dżdżownice, które użyźniają glebę w składniki pokarmowe, dzięki którym rośliny są zdrowsze i lepiej rosną

Dodatkowo, wykonana ściółka ze zrębki, zapobiega brudzeniu roślin poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu z glebą – ma to szczególne znaczenie w przypadku owoców takich jak truskawki, maliny czy poziomki. Zrębka poprawia również walory estetyczne ponieważ dzięki niej ogród wygląda na bardziej zadbany. Jest polecana szczególnie pod magnolię, rododendron, azalię oraz iglaki, a także pod winorośl, borówki, poziomki, maliny i truskawki.

Przed wyściółkowaniem należy zorientować się z jakiego drewna jest wykonana zrębka. Świeże zrębki z drzewa liściastego zawierają garbniki, które hamują wzrost roślin i pochłaniają z gleby azot, dlatego przed wyściółkowaniem warto przez co najmniej 3 miesiące przekompostować i dodać do nich koniecznie surowiec bogaty w azot, jak obornik lub skoszona trawa. W przypadku zrębki z drzew iglastych jest to mniej konieczne, można ją wykorzystać świeżą.

Korzystne efekty uzyskuje się gdy materiał z którego wykonana jest ściółka jest bardzo urozmaicony, dokładnie jak w dzikim lesie, tzn. gdy zawiera zrębki różnej wielkości, wykonane z różnych gatunków drzew i krzewów, z dodatkiem trawy, liści czy kompostu, ponieważ dzięki temu ściółka ma zróżnicowany czas przemiany w materię organiczną i jest bardziej wartościowa.

Sprawdź naszą pełną ofertę